fotografijų paroda „be pavadin[MO]"
skarbonke: 2015.04.22, 15:35  Kategorija:  PARODOS  ir nemokami renginiai
Skelbimai:  Fotografijų parodos
Rašyti komentarą 649
 

Miestas: Vilnius * * *

Neprilimpančios koncepcijos: nuo Mo-Ti iki „Mo“

2015 m. pasaulinės pinhole dienos proga galerijoje „Kalnas“ rengiama fotografijų paroda „be pavadin[MO]“ – akivaizdu, be temos. Dauguma autorių – taip pat ne dažniausiai linksniuojami fotografai ar menininkai. Tai skirtingas profesijas atstovaujantys kūrėjai, o tarp jų, šiek tiek paradoksalu, ir žymiausias Lietuvos spaudos fotografas, ir fotofobijos projekto idėjos autorius. Autoriai atrinkti iš socialinių tinklų fotografijos bendruomenių, kuratorių taip pat tarsi nėra. Čia nematyti ir Lietuvos pinhole istorijoje dominuojančių vardų. Visa tai galėtų pašiurpinti šiuolaikinio meno procesų ekspertus, tačiau šio įvykio svarba slypi kitur.

Jungiančioji šio vyksmo grandis – Raimundo Bernadicko iš senų fotoaparatų ir savadarbių dėžučių beveik be išimties lietuviams konstruojamos pinhole kameros „MO“. Ir „MO“ jos vadinasi dėl gana paprastos priežasties – tai ne nuoroda į vieną pirmųjų apie camera obscura užsiminusių kinų filosofą Mo-Ti, o pir̃mosios šias kameras kūrusiojo žmonos vardo – Modesta – raidės. Kiekviena kamera unikali, turinti serijinį numerį – kurį nors iš 499 – ir kol kas tokias kameras naudoja apie trisdešimt neformalios bendruomenės narių. Visas šis istorijomis apaugęs judėjimas, implikuoja kelias įdomias priešpriešas. Pinhole technologija – iš esmės yra lėtas procesas šių dienų akimis: dažniausiai pats gamini kamerą (iš ko tik nori: nuo degtukų dėžutės – iki šachmatų lentos ar lagamino, name it), ją testuoji, jei reikia – taisai arba darai naują, tuomet – fotografuoji, kas užima daug daugiau laiko nei skaitmeninės technologijos: dėl ekspozicijos laiko, vėliau ryškini juostą ir darai atspaudą. Dar daugiau – jei atvaizdas turi atsirasti virtualioje erdvėje, jį reikia ir nuskanuoti. Taigi, nors „MO“ – pinhole kameros, jas naudojanti bendruomenė iš tiesų paneigia tradicinį požiūrį į pinhole procesą plačiąja prasme ir jį sutrumpina. Tuo pačiu, technologijai, kuri dažniausiai atsispiria labiau skaitmeninėje erdvėje dominuojantiems prekių ženklams ir nuolatinėms diskusijoms apie geriausius aparatus, sukuria lietuvišką, o gal tiksliau, panevėžietišką, analogą. O tai yra įdomu.

Tad ši paroda – ne tik pasaulinės pinhole dienos minėjimas Lietuvoje, bet ir originalios bendruomenės padėka ją subūrusiam ir kitus įkvėpusiam – Raimundui Bernadickui. O tai yra svarbu. Tad ačiū jam ir parodos organizatoriams – Ingai Dingai ir Ramūnui Danisevičiui.

Eglė DeltuvaitėVisi * * skarbonke * * skelbimai » parodyti
*

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti