Ryškumo zona
Atstumų zona, kurioje fotografuojamas objektas yra ryškus

Makro fotografija

 Fotografijos terminų žodynas:  FokusavimasMakro fotografijaRyškumo zona   +   
 
Makroi fotografija (angl. macroi photography) - tai fotografavimas mažais 1-50cm atstumais. Fotografuojant juosta tokiai fotografijai reikia specialių objektyvųi. Mažais skaitmeniniais fotoaparatas žymiai paprasčiau fotografuoti makro objektus. Tai yra todėl, kad skaitmeninis vaizdo sensoriausi plotis žymiai mažesnis už juostos plotį, todėl ir fokusuojami atstumai mažesni (esant tai pačiai objektyvo
Vabalas (Knu†)  
konstrukcijai).

Fotografavimui makro atstumais fotoaparatai paprastai turi specialų makro fokusavimo režimą. Jį įjungus fokusavimo diapazonas susiaurinamas iki makro atstumų (mažiau už 50cm). Makroi fotografijai praverčia ir makro programa - ji ne tik įjungia makro fokusavimo režimą, bet ir sumažina diafragmąi (didesnei ryškumoi zonai) bei padidina ISO jei būtina. Tad makro fotografijai pageidautina turėt geresnį apšvietimą (išorinės blykstėsi), patogų (optinį) vaizdo ieškiklį, stovą.
Nuotraukos autorius: Knu†


Fokusavimas

 Fotografijos terminų žodynas:  FokusavimasMakro fotografijaRyškumo zona   +   
 
Didelė ryškumoi zona  
Fokusavimasi (focusi) - tai vaizdo ryškumo nustatymas konkrečiam atstumui. Visi objektai šiuo atstumu tampa ryškūs, esantys arčiau ir toliau - neryškūs. (Plačiau apie tai Ryškumo zona)

Dažniausiai fotoaparatuose būna automatinio fokusavimo (angl. autofocus) mechanizmas: paspaudus užrakto mygtuką fotoaparatas pats nustato atstumą iki vaizdo centre esančio objekto ir tokiame atstume nustato fokusavimo ryškumą. Kaip tai vyksta? Fotoaparatuose dažniausia naudojamos 2 fokusavimo sistemos: pasyvaus ir aktyvaus fokusavimo. Pasyvaus fokusavimo (angl. passive focus) sistema stumdo objektyvoi lęšius suvedinėdama ryškumą įvairiuose atstumuose siekdama kad fokusuojamas vaizdas taptų ryškus. Protingų algoritmų dėka tai atliekama pakankamai greitai ir tiksliai. Aktyvaus fokusavimo (angl. active focus) sistema veikia ne pasyviai stebėdama objektą, bet matuodama atstumą iki jo apšviesdama infraraudonaisiais spinduliais. Sudėtinga optinė elektroninė konstrukcija
labai greitai nustato atstumą iki objekto ir ten suveda objektyvo fokusą. Ši sistema jau rečiau naudojama. Paprastai klasikiniuose kompaktiškuose fotoaparatuose. Nereik painiot aktyvaus fokuso su auto fokusavimo pašvietimu (autofocus lamp) - tai lemputė papildomai apšviečianti objektą fokusavimo metu. Kadangi pasyvus fokusavimas prastokai veikia esant blogam apšvietimui, toks pašvietimas stipriai pagerina ir pagreitina fokusavimą iki artimų objektų. Kai kurie Sony modeliai naudoja lazerinį pašvietimą (pav.).

Veidrodiniuosei ir didesniuose fotoaparatuose yra ir rankinis fokusavimas (angl. manuali focus). Tai žiedas ant objektyvo kurį sukiojant stumdomi objektyvo lęšiai ir keičiamas fokusavimo atstumas. Veidrodinių fotoaparatų objektyvuose žiedo ir lęšių sistemos ryšys yra tiesioginis (mechaninis), todėl fokusuoti galima greitai ir tiksliai. O dideliuose, nekeičiamų objektyvų fotoaparatuose fokusavimo žiedas yra tik jungiklis - lęšiai stumdomi variklio. Todėl naudotis tokiu rankiniu fokusavimu ne taip patogu. Kompaktiniuose fotoaparatuose irgi būna ‚rankinis‘ fokusavimas. Bet tai tik pirkėjų apgaudinėjimas - spaudant mygtukus fokusuoti ekranėlyje praktiškai neįmanoma. Tai vadinčiau nustatomu fokusavimu. Tokiuose fotoaparatuose žymiai geriau naudotis pradinio fokusavimo funkcija.
Fokusavimas  

Pradinis fokusavimas (prefucus) - tai pradinis fokusavimo atstumo nustatymas truputi paspaudus užrakto mygtuką. Užrakto mygtukas paprastai turi 3 padėtis - atleistas, ‚truputi paspaustas‘ ir paspaustas. Tad vos paspaudus fotoaparatas nustato ir užfiksuoja fokusavimo atstumą (Focusi Lock). Paspaudus iki galo išmatuojamas apšvietimas ir suveikia fotoaparato užraktas. Toks 2 žingsnių fotografavimas labai patogus greitai fokusuoti objektus esančius ne centre.

Pradinio fokusavimo principas neveikia kai įjungiamas nepertraukiamas fokusavimas (continuos focus). Šį režimą paprastai turi veidrodiniai profesionalūs fotoaparatai. Jo metu, truputi paspaudus užraktą fokusasi nefiksuojamas, o vyksta pastoviai. Taip patogu fotografuoti judančius objektus.

Fiksuotas fokusas (fix focus, free focus) - tai kada fokusavimo atstumas nekeičiamas. Fokusavimo atstumas būna nustatytas į hiper fokuso (hyperfocus atstumą - apie 3-5m. Toks atstumas garantuoja pakankamai ryškų vaizdą 1.5-50m atstume. Toks fokusas paprastai būna pigiausiuose fotoaparatuose bei mob. telefonuose.


Ryškumo zona (gylis)

 Fotografijos terminų žodynas:  DiafragmaRyškumo zona   +   
 
Pjero: nekaltas žvilgsnis (nemaniau kad ir katinai gali būti tokie mieli ;))   Komentarai [10]
Tai atstumų zona, kurioje fotografuojamas objektas yra ryškus.

Ryškumo zona priklauso nuo diafragmos dydžio: atvira diafragma- ryškumo zona maža, uždara diafragma - ryškumo zona didelė.

Ryškumo zona tai pat priklauso nuo objektyvo židinio nuotolio ir atstumo iki fotografuojamo objekto: fotografuojant artimą objektą didelio židinio nuotolio objektyvu ryškumo zona bus labai maža net pakankamai uždarius diafragmą.
Ryškumo zona priklauso ir nuo fotoaparato jutiklio dydžio: mažą jutiklį turintys kompaktiški fotoaparatai nepadarys nuotraukų su maža ryškumo zona.
Paveiksliukas dešinėje - siaura ryškumo zona.

Detaliau straipsnyje: Išsiaiškinkim: ryškumo gylis


Didelė ryškumo zona  

Ryškumo zonos skaičiuotuvas.

Nuotrauka kairėje:
Didelė ryškumo zona (uždara diafragma). Autorius Zaei.

  Skaityti toliau...

Diafragma

 Fotografijos terminų žodynas:  DiafragmaRyškumo zona   +   
 

Diafragma - tai objektyve esančių metalinių plokštelių sistema, ribojanti praeinančio šviesos srauto kiekį.
Diafragmos dydis matuojamas f/skaičiu.

Diafragmos dydžiai

Diafragmos dydis objektyve nustatomas automatiškai (priklausomai nuo apšvietimo) ar rankiniu būdu – diafragmos prioriteto ar rankiniame režime.Maksimalus diafragmos dydis nurodomas objektyvo aprašyme-parametruose. Kintamo židinio nuotolio objektyvuose (zoom) maksimali diafragma dažniausiai kinta keičiant židinio nuotolį, tad nurodomos 2 diafragmos: mažiausio ir didžiausio židinio nuotolio.
Kuo geresnis objektyvas, tuo didesnė maksimali diafragma (pvz.: F/1.4 arba trumpiau F1.4), tuo daugiau šviesos patenka pro objektyvą. Atvira diafragma leidžia fotografuoti esant mažesniam apšvietimui ar mažinti ryškumo zoną.Uždara diafragma (pvz F/22 ar F/32) naudojama fotografuoti gerai apšviestus objektus ar siekiant maksimaliai padidinti ryškumo zoną.

Diafragmos prioritetas

Tai fotografavimo režimas nustatant reikiamą diafragmos dydį. Išlaikymas nustatomas automatiškai priklausomai nuo apšvietimo.

Fiksuota diafragma leidžia įtakot išlaikymą ir kontroliuot ryškumo zoną


RSS naujienos - šios temos RSS naujienų kanalas