Vaizdo triukšmai
Spalvotas 'sniegas' vaizde atsirandantis fotografuojant prietemoje.

Vaizdo jutiklis

 Fotografijos terminų žodynas:  JutiklisVaizdo triukšmai   +   
 

Skaitmeniniuose fotoaparatuose vaizdas pro objektyvoi lęšius projektuojamas ant vaizdo jutikliaus (sensoriausi).

Jutiklio tipai

Vaizdo jutikliai paprastai būna CMOSi ir CCDi tipo. Dažniausiai vartojami CCD. CMOS gamybos kaina mažesnė, todėl CMOS sensoriai naudojami arba piguose mobiliuose telefonuose arba profesionaliuose fotoaparatuose kuriuose reikalingos didelės matricosi. Sigmos fotoaparatuose naudojami Foveon jutikliai. Jų sandara veikimo principas visai kitokie: spalvom jautrūs elementai išdėstyti ne greta, bet 3 sluoksniais. Plačiau apie jutiklių tipus.

Efektyvūs taškai

Vaido sensoriusi charakterizuojamas efektyvių taškų skaičiumi – tai šviesai jautrūs elementai fiksuojantys vaizdą. Nuo taškų skaičiaus priklauso atspausdinamo vaizdo dydis:

Efektyvių taškų skaičius
atspaudo dydis
taikymas
1-2 milijonai
iki 10x15cm
mėgėjiškai foto, internetui
3-6 milijonai
iki 20x30cm
mėgėjiškai fotografijai
8-16 milijonų
iki 60x100cm
profesionaliai fotografijai


Dydis

Kuo jutiklisi didesnis – tuo geriau. Nors tiesioginės dydžio-kokybės priklausomybės nėra.
Veidrodiniųi fotoaparatų vaizdo jutikliai (matrica) yra gerokai didesni, todėl jais gautas vaizdas kokybiškesnis: mažiau triukšmų, didesnis spalvų ir šviesumų diapazonas. Didesnis sensorius taip pat tinkamesnis kūrybiškai fotografijai: galima mažinti ryškumo zoną.


Veidrodiniuose dažniausiai naudojami vaizdo jutikliai 1,5-2 kartus mažesni už foto juostos kadro dydį - tai vadinamasis židinioi nuotolio daugiklisi (Crop factor). Nikon ir Canon gamina kelis profesionalius modelius kurių matricos dydis atitinka 35mm foto juostelės dydį. Tokia matrica ar fotoaparato tipas vadinama 'pilno kadro' (Full frame). Tuo tarpu kompaktiniai ir universalūs turi mažesnes matricas. Lentelėje palyginami dydžiai:




Matrica

Įstrižainė, mm

Plotis, mm

Aukštis, mm

Kompaktinių fotoaparatų matricos
dydis
1/3.2"
5.680
4.536
3.416
1/2.5"
7.182
5.760
4.290
1/1.7"
9.500
7.600
5.700
2/3"
11.000
8.800
6.600
Daugumos veidrodinių fotoaparatų matricos dydis
1.8" (APS-C)

28.400

23.700

15.700

Juostos kadro dydis
35 mm juosta

43.300

36.000

24.000


Yra ir fotoaparatai su didesniais jutikliais. Pradedant Leica S-2.. baigiant iki 54x40mm dydžio jutikliais Phase One ar Hasselbad fotoaparatuose.

Vaizdo kokybei įtakos turi kiti matricos parametrai (triukšmų lygis, dinaminis diapazonas, ...) bei fotoaparato optika.


Standartinės 35mm juostelės vaizdo pločio ir aukščio santykis yra 3:2. O daugumos skaitmeninių fotoaparatų vaizdo jutiklių pločio ir aukščio santykis yra 4:3.
Vaizdo jutiklio jautrumas šviesai charakterizuojamas ISO dydžiu. Jis yra nustatomas automatiškai arba rankiniu būdu. 100-200 ISO – tai standartinis jautrumas tinkamas fotografuoti esant geram apšvietimui. 800-1600 – padidintas jautrumas naktinei fotografijai, fotografijai be blykstėsi patalpose. Esant dideliam jautrumui paprastai smarkiai padidėja vaizdo triukšmų dydis

  Skaityti toliau...

Vaizdo triukšmai, karšti ir mirę taškai

 Fotografijos terminų žodynas:  Vaizdo triukšmai   +   
 
Fotografuojant esant blogam apšvietimui dažnai tenka nustatyti didelį matricosi jautrumą – 400-3200 ISO. Tokio vaizdo šviesinimo rezultatas – dideli vaizdoi triukšmai ypač matomi tamsesniuose, lygiuose paviršiuose.



Triukšmas paprastai skirstomas į 2 tipus:
1. Spalvinės dėmės ir tolygus 'sniegas' tamsesnėse vietose. Šis triukšmas nesunkiai nuvalomas specialomis programomis ar tiesiog paprastu filtravimu.
2. Karšti arba mirę taškai. Tai pavieniai, blogai veikiantys vaizdo sensoriausi taškai. Mirę taškai yra tiesiog sugedę taškai visad rodantys šviesų signalą t.y. nuotraukose pastoviai bus šviesus taškas toje pačioje vietoje. Karšti taškai blogai elgiasi tik naudojant didesnį matricos jautrumą ar ilgesnį išlaikymą.
Šie taškai naikinami specialiomis programomis ar retušuojant.

Perkant fotoaparatą galima jį pratestuoti, ar neturi mirusių tašku.
Fotoaparate reikia nustatyti geriausią vaizdo kokybę, automatinį režimą ir išjungtą blykstę. Padaryti 1 kadrą tamsios vietos, be ryškių vaizdų (gridis po stalu:). Geriau fotografuoti išfokusavus ar judinant fotoaparatą, kad gautus lygus pilkas vaizdas. Tada fotoaparato ekranėlyje atidžiai peržiūrėti nufotografuotą vaizdą. Vaizdą reikia žiūrėti išdidintą, ieškoti riebaus šviesaus taško (-ų). Visas išdidintas vaizdas ekranėlyje netelpa, tad reiks fotoaparato mygtukais stumdyti žiūrimą sritį.

eFoto straipsnis: Karštų ir mirusių taškų valymas


RSS naujienos - šios temos RSS naujienų kanalas