Židinio nuotolis
Tai atstumas nuo objektyvo optinio centro iki jutiklio (arba juostos)

Židinio nuotolis

 Fotografijos terminų žodynas:  ObjektyvasOptinis didinimasŽidinio nuotolis   +   
 
Židinioi nuotolis, plataus kampo objektyvaii , tele objektyvai, standartiniai objektyvai, zoomas, optinisi didinimas, 35mm atitikmuo.
Židinioi nuotolis  


Objektyvo židinio nuotolis – tai atstumas nuo objektyvo optinio centro iki matricosi (arba juostos) kai objektyvasi sufokusuotas į begalybę. Skaičiuojamas milimetrais.

Objektyvas būna fiksuoto ir kintamo (reguliuojamo) židinio nuotolio. Šie žargonu dažnai vadinami zoomais (angl. zoom). Fotoaparatų objektyvuose nurodomas optinis didinimas - tai objektyvo didžiausio ir mažiausio židinio nuotolio santykis. Nereikia žavėtis dideliu optiniu didinimu (zoomu). Didelis priartinimas iškraipo vaizdą, daro jį nenatūralų. Kompaktiniuose fotoaparatuose dėl prastokos optikos ir ieškiklio naudotis dideliu didinimu nėra patogu ar prasminga. Praktikoje labiau praverčia platesnis (28mm) kampas.
Vaizdo projekcija  
Skaitmeniniai fotoaparatai turi ir skaitmeninio didinimo funkciją - tai centrinės nufotografuoto vaizdo dalies išdidinimas. Toks didinimas, aišku, pablogina gaunamo vaizdo kokybę ir nėra prasmingas profesionalioje fotografijoje. Bet ši funkcija labai pravarti jei pakanka nedidelio dydžio nuotraukų (internetui) ar filmuojant.
Objektyvo matymoi kampas priklauso ne tik nuo židinio nuotolio, bet ir nuo vaizdo jautraus elemento (matricos ar juostos) dydžio. Skaitmeniniuose fotoaparatuose naudojamos įvairaus dydžio matricos. Todėl šiuose fotoaparatuose dažnai nurodomas ir standartinį 35mm fotoaparatą atitinkantis židinio nuotolis: taip vadinamas „35mm atitikmuo". Veidrodiniuosei skaitmeniniuose fotoaparatuose vartojamas ir kitas parametras: Židinio nuotolio daugiklisi (angl. Focali Length Multiplier) - tai 35mm juostos kardo ir konkretaus skaitmeninio fotoaparato matricų skersmens santykis. Pvz.: Fotoaparato su židinio nuotolio daugikliu 1.5 ir uždėtu 50mm objektyvu (35mm atitikmenyje) fiksuojamas vaizdas bus kaip su 75mm (50x1.5) objektyvu.

Objektyvo pritaikymas pagal židinio nuotolį. 27-28mm (APS-C) dydžio jutiklio fotoaparatui.
Židinio nuotolis

Matymo kampas (ilgąja kraštine)

Objektyvo tipas

Pritaikymas

iki 10mm

> 100Žuvies akisRetas pritaikymas - stipriai iškraipo vaizdą
10-16mm74-100Labai plataus kampoPeizažui, architektūrai
16-24mm

54-74

Plataus kampo

Peizažui, architektūrai, mažose patalpose
24-40mm

35-54

Standartinis

Portretams. Universalus
40-100mm

15-35

Standartinis tele

Portretams, makroi, įvykiams
100-300mm

5-15

Tele

Įvykiams, fotomedžioklei (gamtai)
virš 300mm

< 5

Super tele

Paparaciams, fotomedžioklei (gamtai)
Židinio nuotolio kraštutinumai: 12mm ir 400mm:

zz: Arūno Kulikausko "Originalus" aplankius (Paroda atidaryta 2013 gegužės 21 d. Modernaus me...)   FOTOISTORIJA [2]
Diga: Marių romantikai   Komentarai [9]


Geras interaktyvus puslapiukas židinio nuotoliui iliustruoti:
imaging.nikon.com/lineup/lens/simulator/

Matymo kampas

 Fotografijos terminų žodynas:  Matymo kampasObjektyvasŽidinio nuotolis   +   
 
Matymo kampas - tai objektyvo fiksuojamo vaizdo kampas (pav.).
Matymo kampas  
Šis kampas gali būti horizontalus, vertikalus ir įstrižas. Patogiausia ir populiariausia matuoti įstrižą kampą, nes šis geriau charakterizuoja objektyvą esant įvairiems fiksuojamo vaizdo formatams (aspect ratio).

Matymo kampas tiesiogiai susijęs su
objektyvo židinio nuotolis.(pav.) Kuo mažesnis židinio nuotolis (pvz. 28,24,20mm), tuo platesniu kampu mato objektyvas. Plataus kampo objektyvai paprastai naudojami peizažinei, architektūros fotografijai. Didelio židinio nuotolio (100, 200, 500mm ) vadinami tele objektyvais. Tele objektyvų matymo kampas labai siauras t.y. šie objektyvai vaizdą padidina. Todėl šie objektyvai dažnai naudojami makro, įvykių (paparaciai) fotografijai. Standartiniai objektyvai (35-50mm) vaizdą tokiu kampu kaip mato žmogaus akis.

RSS naujienos - šios temos RSS naujienų kanalas