Viva, Kuba!
2010.06.03  Straipsniai:  Įdomūs fotografaiŽurnalas FOTO    14 3706
 
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  

Kaip jūs įsivaizduojate Kubą? Ginkluoti revoliucijos kareiviai? Aistringi šokiai baruose ir paplūdimiuose? Ispaniškos miestų architektūros ir karibų gamtos egzotika? Prieš skrisdami į Kubą, Aušra Osipavičiūtė kartu su draugu mintyse buvo susikūrę savąjį vaizdą.

Pasirinkę neturistinį maršrutą, susidėję kuprines, „Nikon D900“ fotoaparatą su trimis objektyvais ir įsigiję lėktuvų bilietus Vilnius–Madridas–Havana, pakilo skrydžiui per Atlantą. Rimčiau fotografuoti Aušra pradėjo tik prieš keletą metų, tačiau ne vienas ją tikriausiai pastebėjote mados fotografijos konkursuose bei parodose. kelionių reportažai – antroji Aušros aistra. Pirmiausia buvo išžvalgyta Portugalija – ją fotografė aplankė tris kartus. Tris savaites fotografavo kubą ir jau ruošiasi mėnesio kelionei į Indoneziją. Keliaudama nesistengia fotografuoti turistinių atvirukų vaizdelių, jai smalsu tikras, neretušuotas svetimų šalių gyvenimas, žmonės ir nenuglaistyti miestų kampai. tad apie viską iš eilės.

Pirmas Įspūdis

Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Pirmas įspūdis buvo nekoks. Į Havaną atvykome 9 valandą vakaro. Vaizdas kaip po karo: namai apgriuvę, sienos apsilupinėjusios. Artėdami prie namo, kuriame buvome užsisakę kambarius, jautėmės tarsi mafiozų kvartale, juodoje miesto skylėje. Taksistas, išgirdęs nedrąsų mūsų klausimą: „Ar čia tikrai mūsų ieškomo būsto durys?“, du kartus demonstratyviai apvažiavo aplink namą ir tarė: „Sveiki atvykę į Havaną!“ (čia jau prikurta – m. m:). Kitą dieną nerimo dėl saugumo nebeliko nei lašo. Po Havaną ramiausiai vaikščiodavome dieną ir naktį. Žmonės vėlyvais vakarais sėdi gatvėse, o klubuose, baruose šoka salsą. Salsą groja net viešajame transporte. Sena, apgriuvusi Havana man dėl to atrodė tik žavesnė. Nei menkiausio pavojaus nejautėme visas tris viešnagės savaites.
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  

Gyvenimas šeimose ir kubietiški pinigai

Butus nuomojomės šeimose. Kubiečiai vidutiniškai uždirba 30–80 litų per mėnesį. Už dvivietį kambarį jiems mokėdavome sąlyginai nemažai – 45–75 litus. Kuboje valdžia renka mokesčius iš visų, kurie verčiasi nuoma: jei kambariai ir neapgyvendinti, mokesčius privalai mokėti. Rytais, kai atsikeldavome, šeimininkė ruošdavo pusryčius – paprastai tai būdavo kava, kiaušinienė, sultys ir bandelė. Nelabai ką daugiau jų maisto parduotuvėse įsigysi...
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Matėme ne vieną parduotuvę tuščiomis lentynomis. Beje, Kuboje galioja dviejų rūšių pinigai: konvertuojamieji pesai (sutrumpintai CUC), kuriuos išsikeisdavome mes, turistai, bei kubietiški pesai. Vienas CUC vertas 24 pesų. Už kubietiškus pesus maisto tegali nusipirkti turguje, o už CUC įmanoma gauti ir geresnių prekių. Bilietas autobusu iki pajūrio kainuoja 6 lietuviškus centus. Kelionė iki pajūrio trukdavo apie 40 min., tačiau grįžtant atgal pusė autobuso linksmųjų kubiečių būdavo girti, šokdavo ir dainuodavo. Kubiečiai draugiški, nuomodami kambarius Havanoje ir kituose miesteliuose jausdavomės labai jaukiai. Namuose internetą leidžiama turėti tik privilegijuotiesiems, o mobiliuosius telefonus jau įperka ne vienas, nors tai jiems labai brangu.
Gatvėse ..
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  

Saulės smūgis

Kartą susiradome laukinį paplūdimį Cayo Jutias, maudėmės, kaitinomės saulėje – tačiau bėda – greta nebuvo jokio šešėlio. Po pusdienio pradėjo svaigti galva. Netrukus paaiškėjo, jog gavome saulės smūgį. Draugas atsilaikė, o mane susirūpinęs šeimininkai motociklu nuvežė į ligoninę
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
. Gerai, jog šiek tiek mokėjau ispaniškai, pabandžiau ligoninėje paaiškinti, kas nutiko. Neaukšta juodaodė seselė paruošė švirkštą, pastatė mane prie kėdės ir taip kalė adata į užpakalį kad suklykiau nesavu balsu. Visas ligoninės personalas sulėkė pažiūrėti, kas įvyko, ir susiėmę už pilvų juokėsi iš mano riksmo. Tiesa, injekcija saulės smūgio pasekmes lyg ranka nuėmė. Nors ligoninės Kuboje labai apleistos, medikų kvalifikacija ten palyginti aukšta. Medikų misijos siunčiamos į kitas Lotynų Amerikos šalis, pvz., Kolumbiją. Ne vienas ten ir pasilieka – nenori grįžti į socializmo rojų. Su pažįstama kubiete bendravau atviriau – ji sakė, jog pradžioje žmonės tikėjosi permainų (kai susirgusį Fidelį Kastro pakeitė brolis Raulis). Tačiau pastaraisiais metais beveik niekas nepasikeitė.

... Ir provincijos gyvenimas

Aplankėme ir vieną seniausių Kubos miestų – Trinidadą, kurį šešioliktame amžiuje įkūrė ispanai. Neaukšti, apšiurę, nublukusiomis sienomis namai dar labiau pulsuoja senąja dvasia. Trinidadas palankus mėgstantiems fotografuoti natūralumą: gatvėse beisbolą žaidžia vaikai ir jaunuoliai, lėtai vaikščioja apkūnios kubietės... Čia gerai praleidome laiką.

Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  


Kita mūsų išvyka į Vinjalesą (Viñales). Jis ypatingas uolomis, kurios vadinamos Mogotes. Uolos tarsi nedideli kupstai driekiasi iki pat horizonto, tarp jų tyvuliuoja gėlo vandens ežeriukai, žioji grotos. Vinjalese įdomiausia buvo stebėti kaimo gyvenimą. Laukai ariami jaučiais. Šeimininkas, ūkininkas, sakė, kad 90 proc. derliaus reikia atiduoti valstybei. Traktorių buvo mažai matyti, nes kažkada vadžia nusprendė taupyti degalus. Šeimininkės sūnaus žmonai septyniolika, o ištekėjo ji būdama penkiolikos – tai gana dažnas reiškinys Kuboje. Žmonės keliauja iš vieno miestelio į kitą važiuodami autostopu. Sunkvežimių ir lengvųjų automobilių vairuotojai valdžios nurodymu privalo imti visus pakeleivius. Netgi matėme patrulį, kuris stabdė sunkvežimius ir laipino keleivius.

Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  


Gražių moterų mitas ir mėgėjų boksas

Tie, kas tikisi Kuboje fotografuoti vien gracingas metisų, ispanų, mulatų kilmės gražuoles, – nusivils. Dauguma kubiečių apkūnios, stambokos lietuviškam fotografo skoniui. Vieną kitą žavią kubietę nufotografavau Havanos gatvėse ir Malekono (Malecón) krantinėje, kur vakarais jaunimas renkasi į pasimatymus. Tačiau tai greičiau išimtys.
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  


O štai vyrai, jaunuoliai atletiški. Gal iš prigimties, o gal dėl populiarių sporto rungčių. Mėgėjų bokso mokyklos pritraukia šimtus vaikų, jaunuolių, vyrų. Žymiausias bokso maniežas Kid Chocolate pavadintas garsaus Kubos boksininko, tokia pat pravarde, garbei.

Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  
Kuba. Aušros Osipavičiūtės nuotraukos  

Ne mažiau populiarus beisbolas, kuris žaidžiamas gatvėse ir paplūdimiuose. Žmones dažniausiai fotografavau su „Nikkor 55-200mm f/4-5.6“ teleobjektyvu, miesto gyvenimui ir architektūrai įamžinti turėjau plačiakampį „Tokina 11-16mm F2.8“ objektyvą. Fiksuotojo židinio nuotolio portretinio 50 mm objektyvo beveik nenaudojau – šis, nors ir F1.8 šviesumo, dinamiškam gatvės reportažui stokoja mobilumo. Beje, dar keletas žodžių apie Kubos žmones – jie labai mėgsta bendrauti, tiesa, kiekvienas siekia savų tikslų: vienus gena smalsumas, kiti bando pasipelnyti porindami liūdnas savo gyvenimo istorijas, treti tiesiog kaulija pinigų, jaunimas dažnai siūlo ateiti į klubą (turbūt gauna arbatpinigių už kiekvieną atvestą turistą). Kaimuose žmonės daug nuoširdesni nei sostinėje. Ten važiuojant verta turėti mažų dovanėlių, kad ir pačių paprasčiausių tušinukų – jiems tai būtų gera dovana už pozavimą.
Tad jeigu jus traukia Karibų vaizdai, seni miestai, gyva socialistinė realybė, muzika ir šokiai, – ruoškitės kelionei į Kubą.


Žurnalas FOTO.
Komentarai
Turinys
 • kaimynasss13
  kaimynasss13 
    vertino: Gerai, 2010.06.03, 20:38 rašė:
  labai patiko straipsnis. zurnale skaiciau, bet cia daugiau nuotrauku.
 • sigimonas
  sigimonas 
    vertino: Gerai, 2010.06.03, 21:52 rašė:
  teisingai viskas aprašyta, tik kiek dėl saugumo suabejočiau... Teko būti pries 6 metus kažkur, tai buvau "užsišokęs" 6 valandą ryto. Kuba vadinčiau kontrastų šalimi...
 • black01
  black01 
    vertino: Gerai, 2010.06.03, 22:09 rašė:
  Super ir fotkes ir straipsnis.
 • Svečias    2010.06.04, 05:23 rašė:
  Straipsnis tai geras, bet gal vardus rašykime didžiąja raide ? Antroj pastraipoj Aušra jau patampa aušra :)
 • eFoto redaktorius    2010.06.04, 10:08 rašė:
  Atsiprašau, kopijuojant iš PDF labai dažnai būna tokių siurprizų - ne visus aptinku. Pataisiau.
 • JustasVenslovas
  JustasVenslovas 
    2010.06.04, 07:39 rašė:
  Tetulytė su cigaru ******
 • Martynas
  Martynas 
    vertino: Gerai, 2010.06.04, 11:31 rašė:
  Liuks!
 • Svečias    2010.06.04, 13:01 rašė:
  kokius filtrus panadojo pirmai nuotraukai? man ji labai ziurisi..
 • igselas
  igselas 
    2010.06.04, 14:09 rašė:
  as galvoju lekt i norvegija ar ne? turiu nikon d40, 18-55 f3.5-5.6 objektyva. karta buvau, kad ir kaip stengiausi, bet fotkes turistines... tai galwoju ar verta antra karta lekti, beje lekciau i Osla. o gal is jusu kas buvot norvegijoje?
 • fimeil (išsitrynęs)    2010.06.04, 14:25 rašė:

  Jeigu kas keliaus i Kuba, butinai pamatykite Trinidada Atvykus i miesta tarsi persikeli laiku atgal...senamiescio urbanistika, kolojinine architektura nepakartojama, turbut ne veltui Trinidadas irasytas i Pasaulio paveldo sarasa.

 • Varanas
  Varanas 
    2010.06.04, 18:06 rašė:
  Pamažu imu nebenorėti į Kubą. Darosi moraliai nuvalkiota kaip Kauno "Laisvės alėja" :) Visi dievina, visiems kultas, visi kas buvo kalba apie ją kaip apie kelionę į Saturną
 • Punci
  Punci 
    2010.06.04, 18:48 rašė:
  idomi ta kUba reiks prie progos kitais metais nushuoliuot ten. Labai idomus straipsnis skaityti, bet nuotraukos tokios viduines sakyciau. LABAI STIPRUS IR RAISHKINGI PORTRETAI!.
 • ricardo božeoduvančikas
  ricardo božeoduvančikas 
    2010.06.16, 08:19 rašė:
  12,ir 13 kaip gatves nieko....
 • Drsmnts
  Drsmnts 
    2010.06.06, 07:01 rašė:
  Mano svajonė tenai nusigauti :-) Pavydžiu baltai :-) Nuotraukos ir straipsnis puikūs, tik nuotraukų galėtų būti daugiau :-) 10 balų.

Jūsų komentaras

Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti