Visų šalių lietuvių fotografai, vienykitės!
2013.01.17  Straipsniai:  Žurnalas FOTO  Fotografų pristatymai  19 3765
 
Jazz-virus: Tas Laisvės jausmas   Komentarai [75]

Marius Matulevičius

Tolimi kraštai vieną dieną tampa artimi, kai suvoki, jog ten gyvena lietuvių fotografų bendruomenės nariai. Daugiau nei tūkstantis kilometrų iki Norvegijos, keli tūkstančiai iki Airijos ir daugiau nei penki tūkstančiai iki Islandijos. Plaukti jūromis iki šių kraštų užtruktų ne vieną dieną. Tačiau kai pradedi bendrauti „Skype’u“ ar el. paštu – atrodo lyg bendruomenės nariai būtų ne užsienyje, o kaimynystėje, tiesiog už tavo namo sienos.


Naršydamas efoto.lt portale, pagalvojau, kas gali sieti viso pasaulio fotografuojančius lietuvius, kokie iššūkiai ir netikėtumai juos pasitinka skirtinguose kraštuose, ar įmanoma papildomai užsidirbti iš fotografijos amato. Tad bendraujame su Islandijos, Airijos ir Norvegijos fotobendruomenių atstovais.

Airių „Fotomanai“

Prieš septynerius metus Ieva Sungailaitė, neakivaizdžiai studijavusi žurnalistiką Lietuvoje, vieną dieną apsisprendė vykti į Airiją. Ten jau darbavosi Ievos mama. Pradžioje Ievai teko pusmetį padirbėti padavėja viename prekybos centre, vėliau įsidarbino juvelyrikos parduotuvėje. Širdyje ilgėjosi kultūrinio gyvenimo ir fotografijos, tad kartą vakarodama su draugais garsiai ištarė: „Pamatysite, klubas tikrai bus.“ Taip įsikūrė „Fotomanai“, dabar vienijantys ne tik tautiečius Airijoje, tačiau ir sugrįžusius į Lietuvą. Pradžioje klubui priklausė trylika entuziastų, o vėliau susibūrė per šimtą fotografijos mėgėjų. Klubo svetainėje www.fotomanai.lt nuotraukas gali skelbti ir tie, kurie niekada nesilankė keltų šalyje.
Airijos lietuvių „Fotomanų“ klubo pirmieji nariai  

Airijos lietuvių „Fotomanų“ klubo pirmieji nariai iš kairės: Jaroslavas, Mindaugas, Ernestas, Konstantinas, Ieva, Jonas, Linas, Renata ir Airidas.

Pavyko surengti ir keturias rimtas parodas. „Debiutinę parodą klubas skyrė savo tautietei, tuomet dvylikametei, Livetai Vanagaitei, kuri per nelamingą atsitikimą nudegė daugiau nei pusę kūno“, – pasakoja Ieva. Paroda buvo pristatyta Pasaulio lietuvių bendruomenės Seime, vykusiame Vilniuje, vėliau Lietuvos ambasadoje Dubline ir Kildero grafystės taryboje. Eksponuojant fotografijas buvo renkama parama nukentėjusiai mergaitei gydyti. Antrąją parodą „7/24 Mūsų gyvenimas Airijoje“ klubas skyrė Airijos ir Lietuvos diplomatinių santykių užmezgimo 15-osioms metinėms paminėti. Klubo vadovė Ieva ypač džiaugiasi trečiąja paroda „Tolima–Artima“, kuri buvo eksponuojama tiek Dubline vykusiame festivalyje „Lietuvos dienos Airijoje“, tiek Palangoje Antano Mončio namuose. „Fotomenininkas Remigijus Treigys nemažai prisidėjo savo patarimais rengiant šia parodą, o lankytojai negalėjo patikėti, jog eksponuojami darbai yra sukurti fotomėgėjų.“ Kiek vėliau fotografai parengė siurprizą „Tūkstantmečio odisėjos“ jachtos komandai, plaukusiai aplink pasaulį. Jos išsilaipinimą Airijos krante fiksavo ne vienas objektyvas, o jau kitą dieną buvo surengta paroda „53°22'N  6°21'W“.
Iš pirmo žvilgsnio atrodytų, jog organizuoti fotografuojančių lietuvių bendruomenę yra nesudėtingas užsiėmimas. Tačiau taip nėra. Turint omeny tautiečių uždarumą, šiokį tokį nepasitikėjimą, tenka atiduoti nemažai laisvalaikio energijos. Fotografijai laiko lieka tik po įtemptų darbų. Tačiau įdomu ir tai, kad kai kurie lietuviai jau užsidirba ir Airijoje iš fotografijos amato. Kalbinome Ernestą Slivinską, kuris žaliojoje saloje apsigyveno prieš dešimt metų ir nuolatos dalį uždirbtų pinigų skiria naujai fototechnikai.
Juozo Sungailio (Airija) nuotr.  
Ernestas laisvalaikiu fotografuoja lietuvių ir airių šeimų šventes, „lietuviai ima suprasti, jog vykti į Lietuvą kelti vestuvių neapsimoka, patogiau pasikviesti artimiausius gimines, geriau samdytis fotografais vietinius lietuvius“. Ernestas, kaip ir kiti fotografai, studiją įsirengęs savo namų pirmame aukšte, čia fotografuoja arba su „Mamiya“ aparatu, arba su „Nikon D700“.

Iš projekto ON | OFF.  Žmoniją visiškai užvaldė technologijos ir mes pamažu prarandame savo identitetą. Bet  koks mūsų veiksmas neapsieina be mygtuko įjungimo ir išjungimo. Juozo Sungailio (Airija)  nuotr.

„Fotomanų“ veikla buvo kiek aprimus, kai klubo vadovė Ieva pasigimdė vaikelį, tačiau, paskatinta savo brolio Juozo, ji vėl ėmėsi veiklos. Juozas Sungaila šiais metais baigia fotografijos studijas Dublino koledže. Jis kartu su Ieva nemokamai fotografavo lietuvių šeimas per Dubline surengtą Kaziuko mugę, nuotraukos buvo siunčiamos el. paštu.

  Islandų „Fotoiltis“

  rober2kas: Eyjafjallajökull (eijafjatlajokutl) (2010m. balandžio 14d. anksti ryte pasirodė pirmi...)   FOTOISTORIJA [64]
  Tikriausiai visi prisimenate prieš dvejus metus išsiveržusį Islandijos ugnikalnį, kurio pelenai užtemdė pusę pasaulio. Tą kartą publikavome Roberto Mickevičiaus (rober2kas) ir Mindaugo reportažą. Pasinaudodami senais ryšiais vėl kreipėmės į Robertą ir klausėme, kaip laikosi fotografuojantys lietuviai Islandijoje. „Efoto.lt tinklalapyje sukūriau grupę „Fotoiltis“, prisijungė per dešimt vietinių lietuvių. Prieš kelerius metus kelis kartus visi susibūrėme, tačiau kelios šeimos susilaukė vaikų, tad dabar susitinkame tik individualiai. Pasikalbame apie fotografiją, einame į parodas, dalijamės patirtimi, kaip kam pavyko užfiksuoti kokią pašvaistę. Labai gaila, kad lietuviai labai sunkiai buriasi užsienyje į klubus ar kitokias bendruomenes, nes mūsiškiai uždari ir lyg kažko prisibijo. Pavyzdžiui, lenkai netikėtai sukūrė fotoklubą, kuris jau ima garsėti tarp islandų fotografų.“ Robertas praeitą vasarą suorganizavo Rimanto Dichavičiaus parodą, o neseniai apsilankiusį Andrių Mamontovą kalbino surengti savo Rytų šalių fotografijų parodėlę.
  rober2kas: plėvesavo trispalvės... (Kiekvienais metais Islandijos sostinėje Reikjavik...)   FOTOISTORIJA [3]
  Robertas yra kol kas vienintelis lietuvis, teikiantis profesionalias fotopaslaugas. Nuomojasi 70 kv. m fotostudiją su visa profesionalia įranga pačiame Reikjaviko centre. Papildomų rekvizitų fotosesijoms ieško naudotų daiktų parduotuvėse. Roberto klientai – tai dažniausiai jaunos šeimos, su kuriomis jis aptaria būsimų fotografijų siužetus. Minimali vienos fotosesijos kaina – 15 000 Islandijos kronų (apie 310 Lt). Už tokią kainą klientas gauna 12 mažo formato 10 x 15 cm atspausdintų nuotraukų ir vieną A4 kadrą. Populiariausias yra 25 nuotraukų paketas, kainuojantis apie 700 Lt. Kartą per metus Robertas nemokamai fotografuoja islandų portretus, vaišina klientus arbata ir sausainiais bei bendrauja su jais apie gyvenimą. Tiesa, patys islandai fotografai į savo amatą žiūri paprasčiau ir nepersistengia...
  O kaip ugnikalniai? „Kol kas nieko ypatingo. Vis laukiame Heklos išsiveržimo, tad visa reikiama įranga, fotoaparato apsauga ir respiratoriai paruošti – jei kas, pirmi vyksime fotografuoti.“

   Jazz-virus: "Fotografas ir jo tamsioji pusė"   Komentarai [46]
   Norvegų vikingai

       Norvegijos lietuvių virtuali bendruomenė yra bene gausiausia efoto.lt portale. Per 80 narių vienijanti grupė. Vienas iš moderatorių – Arūnas Zabulionis (Jazz-virus). Susisiekėme. Paaiškėjo, jog susidūrėme su profesionaliu fotografu. Arūnas dirba reklamos agentūroje, fotografuoja interjerus, architektūrą, maistą, vakarais muzikos mokykloje dėsto gitaros pamokas, o laisvalaikiu keliauja į kalnus ir fiordus fiksuoti Norvegijos kraštovaizdžio. Į Norvegiją atvyko 1999 metais, prieš tai yra dirbęs Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje. Taip pat besikalbant paaiškėjo, jog Arūnas – Lietuvos fotomenininkų sąjungos Kauno skyriaus narys nuo 1984 metų. Tada jis laimėjo pirmąjį studentų fotografijos konkursą, jo nuotraukos buvo spausdinamos „Nemuno“ žurnale. Atkreipiau dėmesį į Arūno norvegiškus peizažus, fotografas nesibijo „paryškinti“ ir taip įspūdingų uolų, ežerų, jūros ir dangaus spalvų. „Man artimesnė mistika, siurrealizmas nei plika dokumentinė fotografija“, – juokiasi pašnekovas. „Jei esi profesionalus fotografas, tai supranti, jog be „Photoshop’o“ nuotraukos būtų „pilkos“. Tie, kurie sakosi, kad „Photoshop’o“ nenaudoja, yra melagiai ar neišmanėliai.... Kad ir kokia brangi kamera būtų, ji vis tiek neperteikia vaizdo taip, kaip mato žmogaus akis. Tad užuot demonstravęs fotokameros trūkumus, aš labiau linkęs pasinaudoti tam skirtais redagavimo įrankiais.“ Beje, viena iš Arūno kraštovaizdžio fotografijų tarptautiniame fotografijos festivalyje Kinijoje praeitais metais laimėjo bronzą.
   Jazz-virus: "Šokantys debesys"   Komentarai [114]
       Klausinėju apie profesionalaus fotografo darbo sąlygas ir bendravimą su vietiniais fotografais. „Vasarą, pavasarį, rudenį darbo labai daug – pavyksta užsidirbti ramiai žiemai. Kaip ir minėjau, fotografuoju interjerus, maistą, kartais portretus ir vestuves. Atlyginimas nuo 200 iki 500 Norvegijos kronų (70–200 Lt) per valandą. Norvegų kalbą išmokau per trejus metus, tad tenka pasikalbėti ir su norvegų fotografais. Kokios norvegų temos? Jaunimas imasi avangardo – vyrauja pilkos, niūrios, slegiančios nuotaikos – panašiai kaip efoto.lt. Vyresnioji fotografų karta arčiau tradicijos, dažniausiai tai nespalvota fotografija.“
       Kas vienija lietuvius Norvegijoje? „Norvegija – labai didelė šalis, tad man, gyvenančiam Sandefjordo miestelyje šalies pietuose, retai kada tenka fiziškai sutikti lietuvių fotografų. Bendraujame virtualiai, visi kažko laukia, gana pasyvūs, o gal tiesiog individualistai? Tikriausiai reikia energingo lyderio.“

    P.S. Vieno žmogaus sukurtas efoto.lt portalas kol kas virtualiai vienija pasaulio lietuvių fotoentuziastus. „Foto“ žurnalas taip pat pasirengęs visus padrąsinti burtis į klubus skirtingose šalyse. Fotografija ir kūryba suvienija bei gali išvaduoti nuo dvasinės emigracijos.


    Komentarai
    Turinys
    • Edvardas Poska
     Edvardas Poska 
       2013.01.18, 00:52, rašė:
     Londono Fotofiltras :)
    • mindaugasdd
     mindaugasdd 
       2013.01.19, 14:45, rašė:
     Kažkada parašiau vienam fotoklubui Londone, taip ir lik šios niekas neatsakė :(
    • Slimis
     Slimis 
       2013.01.18, 03:01, rašė:
     Gal yra kokia grupele fotografu Hampshire arba siek tiek desiniau. Iki Londono tolokai man. Butu idomu susibekt.
    • opiumas
     opiumas 
       2013.01.18, 20:57, rašė:
     gal dar yra aplink surrey butu smagu kur susitik alucio atsigert, ar pas mane i bara  uzsuktu fotografai alucio atsigert.
    • RAW
     RAW 
     nesiseka
       2013.01.19, 12:48, rašė:
     bokalas po 30lt. ar lietuviškom kainom suveiksi?:)))
    • opiumas
     opiumas 
       2013.01.19, 18:12, rašė:
     kiek laiuko anglijoje gyveni kad dar litais skaiciuoji :) bet seip pas mane bokalas 3.60-3.90 svaru taigi apie 20lt uz bokala, taigi nedaug kuo nuo lietuvos kainu skiriasi, vilniuje uz bokala po 12 lirtuvisku pinigu praso :)
    • MartyGL300
     MartyGL300 
       2013.01.20, 02:42, rašė:
     O kuriam kabake čia tokias kainas radote?? Būtinai nueisiu pasijuokti iš to baro įkūrėjų.. :D Nors 28 metus gyvenu Vilniuje, dar neteko matyti tokios kainos.. Nebent eiti į Pramogų banką ar kitą „prestižinį“ naktinį klubą.. Tokiu atveju, manau, kad ir 60Lt už 0,33 bokaliuką alaus - ne riba.. :D Juk Lietuva, čia alum nelyja.. :D

     O iš tikro, būtų smagu kiton šalin nuvykus susitikimą pasidaryti ir vienu plekštelėjimu nufotografuoti DU dalykus - susitikimą su ten gyvenančiais lietuviais ir kartu pasibūti su bendraminčiais užsiimančiais fotografija ;)
    • opiumas
     opiumas 
       2013.01.20, 02:50, rašė:
     nu blyn pries metus antakalnije kazino uz sidro bokala jeigu gerai pamenu 12lt buvo, pilies gatveje pries pora metu nepamenu kabako pavadinimo amatininkai ar kazkas tokio uz 2 alaus 2 sidro ir keleta uzkandziu prie alaus teko simtine paklot...... gal jau atpigo vilnius nezinau jau seniai ten besilankiau reiks kova nuvazuot pasidairyt.......
    • MartyGL300
     MartyGL300 
       2013.01.20, 02:54, rašė:
     Na, kai į sasino nevaikštau, tai mat ir nežinau naujienų.. :D Būtinai atvažiuokit, susitiksim, pasivaikščiosim po geresniu kabakus, pafotografuosim ir sužinosim, kur alus pigesnis ir geresnis!! ;)
    • RAW
     RAW 
     nesiseka
       2013.01.20, 15:31, rašė:
     Lietuvoje gyvenu, Vilniuje po 5-7lt. Tik, 12:-)
    • Art Saul
     Art Saul 
       2013.01.19, 23:47, rašė:
     Budapesto meetas Kita menesy, Alus 6 Lt :))))
    • Lukiz
     Lukiz 
       2013.01.20, 17:13, rašė:
     gal yra fotografu danijoj fyn saloj? :)
    • RAW
     RAW 
     nesiseka
       2013.01.20, 20:52, rašė:
     Vietovardžiai iš didžiosios raidės rašosi kaip ir alaus pvz. Švyturys, Calsberg t.t.:-)
    • Lukiz
     Lukiz 
       2013.01.21, 18:15, rašė:
     O čia lietuvių kalbos pamoka? :)) ar akis bado mažosios raidės?:)
    • RAW
     RAW 
     nesiseka
       2013.01.21, 18:50, rašė:
     Kad nenupuštum iš mandrumo:)
    • Lukiz
     Lukiz 
       2013.01.21, 18:54, rašė:
     ne mandras visai, tik labai nepatinka kai kabinėjasi dėl smulkmenų. Jei taip viską imsi į širdį tai interneto platybėse pats greit nupušt gali...peace ;)
    • RAW
     RAW 
     nesiseka
       2013.01.21, 18:59, rašė:
     Na draugo sūnus septintokas beveik rašyt nemoka, o [prie kompo ohoo, tai tau netaikau, bet žinotum neraštingų kokia armija auga:)) peace :)
    • Vytenis P.
     Vytenis P. 
       2013.01.22, 08:04, rašė:
     Energijos tvermės dėsnis - visuotinis protas vienas, o žmonių vis daugėja ;))
    • kaziuks
     kaziuks 
       2013.02.05, 23:32, rašė:
     Fotomanai ir Fotoentuziastai Airijoje du skirtingi klubai, su skirtingais tikslais. Fotomanai daugiau vienija gyvenacius aplink Dublina, Fotoentuziastai Airijoje vienija visus fotografuojancius ir norincius fotografuotis Airijoje. Straipsnio autorius tiesiog visus lietuvius suvienijo i viena grupe, net nepasidomedamas ka jos daro, kuo uzsiima. Tikiu kad autorius susimaise, parase apie viena kluba, o nuoroda idejo kito klubo.

    Jūsų komentaras

    Rašyti komentarus gali TIK užsiregistravę eFoto.lt dalyviai. Užsiregistruoti